Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Przez Piątek przejechał 32. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków

W czwartek, 23 czerwca ulicami Piątku przejechał 32. Międzynarodowy Wyścig Kolarski Solidarności i Olimpijczyków. Geometryczny środek Polski był miejscem drugiego lotnego finiszu 3 etapu wiodącego z Koluszek do Sieradza (191,6 km).

Jako pierwsi na lotnym finiszu w Piątku zameldowali się Ukrainiec NOVAKOVSKYI Vitalii EUROCAR GRAWE i Nowozelandczyk ORAM James BLACK SPOKE Pro Cycling  z sięgającą blisko 11 minut przewagą nad peletonem.

Po finiszu w Sieradzu w czołowej grupie przyjechało 30 zawodników, ale całe podium zajęli Holendrzy: Casper van Uden z Team DSM, Coen Vermel Tfoort i Nick Brabander z VolkerWessels. Czwarte miejsce zajął Alan Banaszek, zakleszczony przez rywali na ostatniej prostej. Banaszek na finiszu stracił żółtą koszulkę lidera. Przejął ją zwycięzca Casper van Uden.

Wyścig Solidarności i Olimpijczyków jest trampoliną do kariery dla młodych kolarzy. Wcześniej na naszej imprezie sukcesy odnosili późniejsi bohaterowie wielkich tourów: Litwin Rajmondas Rumsas, Rosjanin Jewgienij Bierzin czy Brytyjczyk Mark Cavendish.

Bohaterami trzeciego etapu byli także James Oram z nowozelanckiej grupy Black Spoke i Witalij Nowakowskyj z ukraińskiej ekipy Eurocar Grave. Pierwszy uciekł po 20 km, a drugi dołączył do niego po kolejnych 30. I tak spędzili razem kolejnych kilkadziesiąt. Dwójka śmiałków miała prawie 11 minut przewagi. I po setnym kilometrze ta przewaga zaczęła szybko topnieć do 8, 6, 4, 2 minut i peleton połknął uciekinierów przed wjazdem do miejscowości Warta. Potem była jeszcze akcja trójki kolarzy, ale peleton ich doścignął i zaczęła się walka o końcowe zwycięstwo.
15 kilometrów przed metą peleton podzielił się na trzy grupy po akcji ekip Mazowsze Serce Polski czeskiej Topforex ATT Investment. Holendrzy z DSM i VolkerWessels zabrali się z ucieczką. I dobrze na tym wyszli. W Sieradzu kolarze docierali na metę wąskimi, pełnymi zakrętów ulicami, ale tempo było niesamowite.

Wyniki 3 etapu

Skip to content