Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Realizują projekt „Godność, Wolność, Niepodległość”

Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku włącza się w obchody 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaplanowaliśmy kilka działań. Już w październiku 2018r. zorganizowaliśmy dwudniową wycieczkę  o tematyce patriotycznej. Pierwszego dnia uczniowie klas siódmych pojechali do Wierzchosławic, gdzie zwiedzili Muzeum Wincentego Witosa, trzykrotnego premiera II Rzeczypospolitej. Po południu udali się do Krakowa, aby oddać hołd Józefowi Piłsudskiemu, którego doczesne szczątki zostały złożone w krypcie na Wawelu.
Następnego dnia odwiedzili m.in. Muzeum Czynu Niepodległościowego w krakowskich Oleandrach, znajdujące się w miejscu, z którego 6 sierpnia 1914r. wyruszyła na teren zaboru rosyjskiego Pierwsza Kompania Kadrowa. Zwiedzili również dziedziniec i komnaty zamku królewskiego, katedrę na Wawelu, Rynek Główny, Sukiennice, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Barbakan. Przeszli ulicami Starego Miasta.

Chętni uczniowie z klas V-VIII już od miesiąca przygotowują się do udziału w konkursie recytatorskim pt. ?Strofy o Ojczyźnie?, który odbędzie się 5 listopada. Pod kierunkiem nauczycieli polonistów  wybrali wiersze i pracowali nad ich interpretacją.
Dużo osób zaangażowało się w zbiórkę pamiątek związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości i odbudową państwa. Przyniesiono wiele przedmiotów przechowywanych
w rodzinnych domach. Wszystkie zostały opisane i wyeksponowane w szkolnym muzeum. Uczniowie
i ich rodzice oraz zaproszeni goście będą mogli oglądać wystawę od 9 do 15 listopada 2018r.

W dniu 8 listopada zostanie przeprowadzona gra terenowa dla uczniów klas siódmych i ósmych pt. ?Drogi do niepodległości?. Głównym jej celem jest poszerzenie i utrwalenie wiedzy o najważniejszych wydarzeniach i postaciach związanych z walkami o wolność i tworzących historię II Rzeczypospolitej oraz rozwijanie umiejętności pracy w grupie. W związku z powyższym czteroosobowe grupy będą miały do wykonania wiele ciekawych zadań, m.in. założenie opatrunku rannemu żołnierzowi, strzelanie do tarczy, rozwiązanie krzyżówki, quiz.

Działania w ramach programu ?Godność, Wolność, Niepodległość?. Sfinansowano ze środków Ministra Edukacji Narodowej w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017 – 2021.
tekst: SP w Piątku

 

Skip to content