Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ruszył nabór wniosków o 800 plus

Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczął przyjmowanie wniosków o 800 plus na nowy okres świadczeniowy. Nabór potrwa do 30 czerwca.

Świadczenia wychowawcze przyznane na bieżący okres świadczeniowy będą wypłacane przez ZUS do końca trwania tego okresu, czyli do końca maja. Jeśli zatem chcesz kontynuować wypłatę świadczenia od czerwca, musisz złożyć wniosek do ZUS-u.

Nabór formularzy rozpoczął się 1 lutego i potrwa do 30 czerwca. Wypłaty tych świadczeń wystartują natomiast w czerwcu br. i będą kontynuowane do końca maja 2025 r.

By nie mieć przerwy w pobieraniu świadczenia wychowawczego, wniosek o 800 plus na dalszy okres należy złożyć do 30 kwietnia. Jeśli wniosek będzie kompletny i prawidłowo wypełniony, to rodzic pierwszą wypłatę za nowy okres świadczeniowy otrzyma jeszcze w czerwcu – informuje Monika Kiełczyńska, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa łódzkiego. – Jeśli wniosek wpłynie w maju, to ZUS wypłaci świadczenie do końca lipca z wyrównaniem od czerwca, a jeśli wpłynie w czerwcu, wypłata będzie zrealizowana do końca sierpnia z wyrównaniem od czerwca.

Jeśli nie zdążysz dopełnić formalności do końca czerwca, to  ZUS wypłaci świadczenie już tylko od miesiąca złożenia wniosku.

Nie dotyczy to rodziców, którym urodziło się dziecko. Oni mają trzy miesiące na złożenie wniosku. Jeżeli zrobią to w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin, otrzymają świadczenie z wyrównaniem – dodaje Monika Kiełczyńska.

Świadczenie wychowawcze przysługuje na dziecko do dnia ukończenia przez nie 18. roku życia. Wynosi 800 zł miesięcznie, a w przypadku opieki naprzemiennej 400 zł.

Wnioski o świadczenie można przesyłać do ZUS-u tylko drogą elektroniczną: przez aplikację mobilną mZUS, za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.

Info: ZUS województwa łódzkiego

Skip to content