Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Strach ma wielkie oczy – widowisko profilaktyczne w podstawówce w Piątku

W dniu 12 lutego 2020 r., w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku gościła ?Grupa T? z Torunia, która zaprezentowała uczniom widowisko pt. ?Strach ma wielkie oczy? z ogromną porcją walorów edukacyjnych. W dwóch grupach wiekowych widowisko obejrzało 311 uczniów.

Głównymi bohaterami były owady: piegowata biedronka, pszczółka ?Żądełko? oraz karaluch ?Ohydek?,  który terroryzował całą szkołę wymuszając i zastraszając uczniów. Mali bohaterowie szukali różnych sposobów na rozwiązanie tego problemu. Starali się nawet pozyskać miksturę na niewidzialność u leśnego skrzata. Historia oczywiście kończy się szczęśliwie. Okazuje się, że złośliwy karaluch ma naprawdę na imię Antonio i sam kiedyś był źle traktowany i wyśmiewany.

W spektaklu poruszone zostały problemy: prześladowania, przemocy i agresji ? zjawisk coraz bardziej powszechnych wśród uczniów oraz uzależnień od alkoholu, nikotyny, narkotyków. Aktorzy pokazali, że kluczem do rozwiązania problemów jest przerwanie milczenia, szukanie i prośba o pomoc.

Przedstawienie utrzymane w konwencji kabaretowej oprócz walorów profilaktycznych i dydaktycznych dostarczyło widzom  dużo radości, śmiechu, a  zarazem było dla nich niepowtarzalną okazją do bezpośredniej zabawy z aktorami! Spektakl powstał w oparciu o konsultacje z psychologiem dziecięcym i pedagogiem szkolnym.

Wszyscy widzowie byli zachwyceni przedstawieniem. Starsi uczniowie szczerze śmiali się z żartów i gagów scenicznych oraz gorąco wspierali biedronkę w jej walce. Młodsi zaś z zachwytem w oczach patrzyli na kolorowe stroje aktorów, nie ukrywali swej radości, wydawali głośne dźwięki zadowolenia, śmiali się i klaskali. Natomiast nauczyciele podziwiali kunszt i zacięcie kabaretowe aktorów oraz zaskakującą odwagę, pomysłowość  i otwartość swoich uczniów w interakcji z aktorami. Cała gama oryginalnych bohaterów, wartka akcja i forma kabaretowa zapewniły niesamowite widowisko – komentuje widowisko p. Krystyna Grabowska, dyrektor szkoły.

Przedstawienie ?Strach ma wielkie oczy? w wykonaniu aktorów z teatru „Fundacja Grupa T” z Torunia  na długo pozostanie w pamięci nie tylko najmłodszych widzów, gdyż  spektakl był nie tylko wyśmienitą zabawą, ale przede wszystkim głosem w ważnej sprawie tj. przeciwdziałaniu problemom prześladowania, przemocy, agresji oraz uzależnieniom od używek takich jak alkohol, nikotyna, narkotyki.

Kierujemy słowa podziękowania do Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Piątku za wsparcie finansowe, dzięki czemu społeczność szkolna mogła uczestniczyć w niesamowitym spektaklu profilaktyczno-edukacyjno-interaktywnym – dodaje pani dyrektor.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content