Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Szczepienia przeciwko wirusowi HPV

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęczycy informuje o obowiązującej od 1 czerwca 2023 r. zmianie w Kalendarzu Szczepień Ochronnych dot. szczepionki przeciwko wirusowi HPV, która będzie refundowana.

Od 1 czerwca 2023 r. dzieci 12 i 13-letnie (urodzone od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia) będzie można zaszczepić bezpłatnie. Wystarczy umówić wizytę w przychodni (POZ), przez e-rejestracje lub infolinię 989 (7 dni w tygodniu od 7:00 do 20:00)

HPV – czyli ludzki wirus brodawczaka, odpowiada za wszystkie zachorowania na raka szyjki macicy może wywoływać również inne nowotwory u kobiet i mężczyzn.

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Najlepiej szczepić osoby w wieku nastoletnim, przed inicjacją seksualną. Szczepionki są bezpieczne. Szczepienie przeciw HPV jest wymieniane w Polskim Programie Szczepień Ochronnych jako szczepienie zalecane. Nie jest zatem obowiązkowe.

 

 

Skip to content