Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Uczniowie z Piątku zwiedzali Paryż

W ramach innowacji pedagogicznej Z lekturą przez świat – turystyka literacka? uczniowie z klas VII ? VIII Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku w dniach 30.05. ? 4.06.2022r. zwiedzali stolicę Francji – Paryż.

Pierwszego dnia młodzież wjechała na Wieżę Eiffla, płynęła Sekwaną, spacerowała po Montmartre. Drugiego dnia uczniowie odwiedzili Muzeum Perfum Fragonard, Luwr. Byli na wyspie La Cité z Katedrą Notre-Dame, przechodzili obok Hôtel de Ville pod Centrum Pompidou.Trzeci dzień to wizyta w Wersalu i na Cmentarzu P?re-Lachaise, między innymi przy grobie Chopina, Balzaca, Heloizy i Abelarda. Spacerowali również po  Ogrodach Tuileries, byli na Placu Concorde, Polach Elizejskich, podziwiali Łuk Triumfalny.
Czwarty dzień to zwiedzanie Placu Wogezów, następnie przejście przez Plac Bastylii w kierunku Biblioteki Arsenału, w której pracował Adam Mickiewicz. W dalszej kolejności spacer po Wyspie św. Ludwika, przejście obok Hotelu Lambert, który w XIX w. oprócz Mickiewicza gościł również innych słynnych emigrantów, m.in. Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. W tym dniu uczniowie odwiedzili Bibliotekę Polską i jednocześnie siedzibę Towarzystwa Historyczno ? Literackiego, które sprawuje dziś pieczę na niezwykle wartościową i bogatą spuścizną po Mickiewiczu i Chopinie. Oglądali archiwa dotyczące życia polskiej emigracji i paryskiego środowiska artystyczno ? intelektualnego w XIX wieku, rękopisy, korespondencję, przedmioty osobiste oraz kilka przejmujących dzieł upamiętniających życie i śmierć wspomnianego poety i kompozytora. Po spacerze po Dzielnicy Łacińskiej udali się do Panteonu, tam zobaczyli między innymi groby Marii Skłodowskiej Curie, Woltera, Zoli, Dumasa, Rousseau.Przechodziliśmy także obok Sorbony, College de France, w którym wykładał Adam Mickiewicz, odwiedzili Kościół św. Seweryna ? miejsce spotkań towiańczyków.Wycieczkę zakończył spacer po Ogrodzie Luksemburskim.

Nie sposób opisać wspaniałych wrażeń i przeżyć! W pamięci uczniów i organizatorek wycieczki pań: Adriany Łempickiej? Kmieciak, Magdaleny Siudy, Anny Sobczyk i Iwony Urbanek na pewno na długo pozostanie słoneczny Paryż, jego architektura i wielka historia spleciona z dziejami Polski.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content