Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

16. Dzień Nowalijki w Piątku – dobra zabawa i pyszne dania z młodych warzyw

Po dwuletniej przerwie, spowodowanej pandemią Civid-19, do kalendarza imprez Gminy Piątek, w rytmie disco polo, powrócił festyn Dnia Nowalijki. W tym roku była to już 16. edycja święta nowalijek organizowanego w geometrycznym środku Polski.

Festyn rozpoczął się o godzinie 15. Oficjalnego otwarcia Dnia Nowalijki dokonali Daniel Gorący ? Przewodniczący Rady Miejskiej w Piątku wraz z Burmistrzem Krzysztofem Lisieckim w obecności posłów: Marka Matuszewskiego i Tadeusza Woźniaka oraz Zbigniewa Linkowskiego – Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego  i Starosty łęczyckiego ? Janusza Mielczarka. Wśród zaproszonych gości znaleźli się m.in: Alicja Antczak ? radna Sejmiku Województwa Łódzkiego, Mirosław Włodarczyk ? Wójt Gminy Witonia, sponsorzy i fundatorzy nagród, przedstawiciele współpracujących z Gminą firm i instytucji.

Po ogłoszeniu konkursów na największa kapustę i największego kalafiora oraz konkursu kulinarnego rozpoczął się blok programów artystycznych. Jako pierwsi na nowalijkowej scenie wystąpili najmłodsi ? dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku. Po przedszkolakach sceną zawładnęli uczniowie szkół podstawowych w Czernikowie i Piątku. Występy najmłodszych przyciągnęły wielu widzów, którzy burzą oklasków nagradzali kolejnych wykonawców.

Ogromną popularnością wśród gości festynu cieszyły się stoiska przygotowane przez działające na terenie naszej gminy stowarzyszenia, fundacje i Koła Gospodyń Wiejskich i Zespół Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku , które serwowały lokalne pyszności. Każdy mógł spróbować specjałów przygotowanych na bazie lokalnych nowalijek. Zainteresowaniem cieszyła się też wystawa o Piątku przygotowana przez TMPiO. Podczas festynu akcję promocyjną realizowanych projektów prowadził Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Piątku. Tradycyjnie podczas Dnia Nowalijki nie zabrakło młodej kapusty na gorąco. W tym roku danie to przygotowało i serwowało Stowarzyszenie ?Przystań Piekary?. Zawartość ogromnego kotła kapusty topniała szybko, ponieważ amatorów dania było wielu.

Wyjątkowym gościem 16. Dnia Nowalijki w Piątku był Tapinder Sharma, hinduski mistrz kuchni, właściciel sieci restauracji Ganesh. Przygotowany we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Piątku pokaz kulinarny, podczas którego Tapi w rewelacyjny sposób połączył polską kapustę z indyjskim przyprawami cieszył się dużym  zainteresowaniem, a degustacja przyrządzonych potraw miała liczne grono amatorów.
Od początku festynu oblężony był także plac zabaw, z którego dzieci mogły korzystać bezpłatnie do godz. 20. Dmuchane zamki ? zjeżdżalnie, trampoliny, suchy basen z piłeczkami oraz kule wodne dostarczyły wiele zabawy i radości najmłodszym. Dzieci chętnie uczestniczyły także w konkursach plastycznych przygotowanych i przeprowadzonych przez firmę Ceva Logistics. Na uczestników festynu czekały też punkty gastronomiczne oraz liczne stoiska handlowe z kwiatami, starociami, zabawkami itp.

Na scenie po występach przedszkolaków i uczniów wiersz poświęcony kapuście odczytała autorka – Pani Barbara Garus. Nastęnie miał miejsce koncert orkiestry OSP Piątek. Koncert orkiestry jak zawsze został gorąco przyjęty i nagrodzony gromkimi brawami przez widzów.

Kolejnym punktem programu festynu był koncert zespołu Marioo. Popularna, wpadająca w ucho muzyka, w połączeniu z dobrym kontaktem solisty z publicznością oraz dynamicznym występem tancerek spowodowały, że widownia przed sceną szybko się zapełniła.

Po koncercie zespołu Marioo i rozdaniu płyt i autografów przez solistę ogłoszono wyniki konkursu kulinarnego. Komisja konkursowa przyznała następujące miejsca potrawom zgłoszonym przez:
I miejsce ? Stowarzyszenie ?Razem dla Balkowa?, danie ? zupa krem z młodej kapusty ? nagroda: kociołek elektryczny ufundowany przez p. Arkadiusza Budnera ? Sklep ogrodniczy TABAX w Giecznie.
II miejsce ? Koło Gospodyń Wiejskich w Jankowie, danie ? fantazja nowalijkowa ? nagroda: kuchenka mikrofalowa ufundowana przez Urząd Miejski w Piątku.
III miejsce Fundacja ?Zielony Piątek?, danie ? kapusta faszerowana ? nagroda: warnik do wody ufundowany przez Urząd Miejski w Piątku.
Komisja przyznała również wyróżnienia i nagrody ufundowane przez Urząd Miejski w Piątku dla: Stowarzyszenia Kobiet Geometrycznego Środka Polski, Stowarzyszenia ?Aktywne Panie z Pokrzywnicy?, Stowarzyszenia ?Przystań Piekary?, Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic oraz Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie.

Po wręczeniu nagród w konkursie kulinarnym scenę przejęła gwiazda wieczoru ? zespół Andre, który zaserwował gościom festynu prawdziwą ucztę disco polo. Znane i lubiane hity tego wykonawcy ? m.in. ?Ale Ale Aleksandra?, ?Czy Cię kiedyś znajdę? porwały widownię do tańca i wspólnego śpiewania.  Jeden z liderów muzyki disco polo rozdał wśród publiczności dziesiątki płyt i autografów, a jego show na długo pozostanie w pamięci  rozgrzanej do czerwoności publiczności.  Na zakończenie swojego koncertu Andre zapowiedział występ piosenkarki z Łęczycy ? Ewy Olczak, która zaprezentowała publiczności trzy swoje utwory z gatunku muzyki tanecznej.

Ostatnim punktem kulminacyjnym festynu było ogłoszenie wyników konkursów na największą kapustę i największego kalafiora oraz wręczenie nagród laureatom. Zgłaszane do konkursu warzywa były ważone i mierzone przez komisję konkursową w namiocie wystawionym przez Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego z siedzibą w Bratoszewicach.

W konkursie na największą kapustę zwyciężył pan Mariusz Czerwiński ? kapusta o wadze 7,32 kg. W nagrodę pan Mariusz otrzymał kosę spalinową ufundowaną przez Starostę Łęczyckiego. Drugie miejsce zajął pan Lech Adamiak, który do konkursu zgłosił kapustę o wadze 7,16 kg. W nagrodę pan Lech otrzymał kosiarkę spalinową ufundowaną przez Burmistrza Piątku. Trzecie miejsce z kapustą o wadze 6,88 kg zajął pan Jarosław Garus, który w nagrodę otrzymał wiertarko-wkrętarkę ufundowaną przez Urząd Miejski w Piątku. Wyróżnienie jury przyznała panu Patrykowi Skowronowi za kapustę o wadze 6,68 kg.

W konkursie na największego kalafiora zwycięstwo zapewnił sobie kalafiorem o obwodzie 82 cm pan Grzegorz Machałowski, który odebrał też nagrodę w postaci myjki wysokociśnieniowej, ufundowanej przez Radę Miejską w Piątku. Kalafior o obwodzie 80cm zagwarantował II miejsce w konkursie panu Krystianowi Milczarkowi, który jako nagrodę otrzymał kosiarkę elektryczną ufundowaną przez firmę AGRARIUS ? producenta biopreparatów do produkcji roślin.  Trzeci miejsce w konkursie zajął pan Patryk Tracz, którego kalafior mierzył 78 cm obwodu. W nagrodę pan Patryk otrzymał ufundowaną przez Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej w Łęczycy wiertarko-wkrętarkę. Wyróżnienie jury przyznało Pani Bogumile Pawliczak za kalafiora o obwodzie 77 cm.

Festyn zakończyła taneczna. Nad bezpieczeństwem uczestników festynu czuwała Agencja Ochrony Professional Security z Łodzi, Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy i Posterunku Policji w Piątku oraz druhowie z OSP Piątek.

Organizatorzy 16. Dnia Nowalijki w Piątku ? Burmistrz Piątku i Rada Miejska w Piątku składają serdeczne podziękowania sponsorom, wystawcom i uczestnikom festynu za wsparcie organizacyjne, ufundowanie nagród, przeprowadzenie konkursów oraz wspólną zabawę.  

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 16. Dnia Nowalijki w Piątku – galeria

Skip to content