Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Uroczystości 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Piątku

W niedzielę 9 września w Piątku odbyły się gminne uroczystości 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą. Wrześniowe Święto rozpoczęło rozwinięcie w Rynku stumetrowej biało-czerwonej flagi. Następnie uczestnicy uroczystości, na czele z Orkiestrą OSP Piątek, Pododdziałem Honorowym, pocztami sztandarowymi, delegacjami placówek oświatowych i zakładów pracy przeszli pod pomnik Geometrycznego Środka Polski. W tym miejscu, tuż po godzinie 12 odbyła się inauguracja Ogólnopolskiej akcji ?Cała Polska śpiewa hymn?.
Po powitaniu uczestników uroczystości przez Wójta Gminy Piątek, głos zabrali koordynatorzy akcji ?Cała Polska śpiewa hymn: Robert Belsiński i Jakub Dyktyński, którzy podziękowali za przystąpienie Piątku do akcji i organizację w środku Polski inauguracji tego wydarzenia, którego finał zaplanowano na 11 listopada. Koordynatorzy przekazali też koszulki towarzyszące akcji.
Kulminacją tej części wrześniowych uroczystości było podniesienie flagi państwowej na maszt oraz odśpiewanie czterech zwrotek hymnu. Z podnośnika strażackiego wykonano pamiątkowe zdjęcie i wysypane zostały białe i czerwone balony.
Następnie uczestnicy uroczystości przeszli z Rynku do kościoła p.w. Św. Trójcy, gdzie w intencji Żołnierzy Września 1939 roku, uroczyste nabożeństwo odprawił ks. Dziekan Stanisław Poniatowski.

Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości wraz z Pododdziałem Honorowym, wystawionym przez Szkołę Podoficerską Wojsk Lądowych im. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu, przemaszerowali pod Pomnik 14 Wlkp. Dywizji Piechoty. Po odegraniu hymnu i podniesieniu flagi państwowej na maszt, głos zabrał Wójt Gminy Piątek – Krzysztof Lisiecki, który powitał wszystkich zaproszonych gości. Wśród przybyłych na tegoroczne obchody znaleźli się m.in.:
– Delegacja Żołnierzy batalionu logistycznego 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w składzie: Dowódca batalionu ppłk Mariusz Fil, Szef sztabu mjr Hubert Górecki, Dowódca kompanii st. chor. sztab. Artur Janicki
– Żołnierze Wielkopolskiej Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych im. gen. bryg. Franciszka Seweryna Włada w Poznaniu wraz z komendantem st. chor. sztab. Pawłem Urbańskim oraz delegacją w składzie: st. chor. sztab. Mariusz Skorynia, chor. Andrzej Kędzierski, szer. kdt. Martyna Kania wraz z pododdziałem honorowym pod dowództwem mł. chor. Marka Jaceczko i pocztem sztandarowym w składzie: dowódca pocztu – mł. chor. Robert Walukiewicz, sztandarowy – mł. chor. Paweł Laksander i asysta – mł. chor. Sebastian Piwnicki.
– prof. Maciej Kandulski i Wiesław Witkowski ze Stowarzyszenia Weteranów i Przyjaciół 14 Wielkopolskiej Dywizji Piechoty,
– mjr Marian Osada ze Związku Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Poznaniu,
– Wacław Adamiak, Prezes Związku Kombatantów i Byłych Więźniów Politycznych w Piątku,
– Mieczysław Nowicki, Honorowy Obywatel Piątku, olimpijczyk, Członek Zarządu PKOl,
– kpt. Przemysław Andrysiak z Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Łęczycy
– asp. sztab. Tomasz Bartczak z Komendy Powiatowej Policji w Łęczycy,
– st. asp. Sebastian Kieliszek, kierownik Rewiru dzielnicowych w Piątku,
– Adrian Pawelski, Prezes Towarzystwa Działań Historycznych im. Feliksa Pięty w barwach 57 Pułku Piechoty Karola II Króla Rumunii (TDH 57pp) wraz z grupą w umundurowaniu historycznym,
– Ksiądz Dziekan Stanisław Poniatowski,
– Radni Powiatu Łęczyckiego i Gminy Piątek,
– druhowie z OSP Piątek, Janków, Janowice Goślub i Balków.
– delegacje ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych, przedszkola, zakładów pracy, stowarzyszeń oraz mieszkańcy gminy.

Po wystąpieniu Wójta Apel Poległych odczytał chor. Andrzej Kędzierski. Następnie żołnierze pododdziału oddali salwę honorową, po której delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem. Uroczystości zakończyła defilada Pododdziału Honorowego Szkoły Podoficerskiej Wojsk Lądowych w Poznaniu pod dowództwem mł. chor. Marka Jaceczko.

Relację z uroczystości 79. rocznicy Bitwy nad Bzurą w Piątku przedstawiła m.in. TVP 3 Łódź

 

Skip to content