Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

W Ciechosławicach rolnicy gminy Piątek dziękowali za plony

Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej w Ciechosławicach, to miejsce gdzie od wielu lat co roku rolnicy gminy Piątek dziękują za plony. Tak było i w tym roku. Święto plonów odbyło się w niedzielę 27 sierpnia, a  Msza Św. w intencji rolników, którą odprawił ksiądz prałat Stanisław Poniatowski zgromadziła wielu mieszkańców gminy oraz gości.

Święto tradycyjnie rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw gminy Piątek złożyły u stóp ołtarza wspaniałe wieńce dożynkowe, kosze warzyw i owoców oraz dorodne, pachnące bochny chleba upieczonego z mąki pochodzącej z ziarna z tegorocznych żniw.

Gospodarzami tegorocznych dożynek w gminie Piątek było sołectwo Konarzew, które przygotowało główny wieniec dożynkowy. Ewa Miller i Grzegorz Sakiewa – starostowie dożynek przekazali na ręce Księdza Prałata i Burmistrza Piątku bochen chleba prosząc o jego sprawiedliwy podział.

Dożynki to święto plonów – symboliczne święto, bowiem na co dzień powinniśmy dziękować za każdą kromkę chleba. Dziś chcemy się tym chlebem podzielić ze wszystkimi mieszkańcami naszej gminy oraz przybyłymi gośćmi. Niech wszyscy posmakują chleba upieczonego ze zbóż zebranych z pól położonych na malowniczych terenach naszej gminy, gdzie wiele osób szuka odpoczynku, a my na tych terenach ciężko pracujemy. Uczmy szacunku do pracy rolnika nasze dzieci – niech to będzie powód do dumy a nie wstydu, że pochodzą ze wsi (…)
Dziękujemy Księdzu Dziekanowi za pamięć o rolnikach w coniedzielnych modlitwach, a władzom samorządowym za wszelkie działania na rzecz poprawy warunków do działalności rolniczej na terenie naszej gminy.
Piękna polska tradycja nakazuje dzielić się chlebem, dlatego prosimy o sprawiedliwy podział chlebów dożynkowych, tak aby każdy mógł zasmakować pachnącego chleba z naszych pól –
powiedziała w swoim wystąpieniu Ewa Miller, starościna tegorocznych dożynek w gminie Piątek.

Jak co roku wieńce dożynkowe przygotowane przez sołectwa z naszej gminy były wspaniałe i cieszyły oczy bogactwem barw, doborem użytych do ich przygotowania zbóż, ziół i kwiatów. Za te swoiste dzieła sztuki oraz kultywowanie pięknej polskiej tradycji – wyplatania wieńców bez których nie sposób wyobrazić sobie dożynki, w stronę sołectw kierujemy słowa uznania, podziękowania i gratulacje.

W uroczystościach dożynkowych wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli m.in.  Parlamentarzyści, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Rady Miejskiej w Piątku, Sołtysi oraz wielu mieszkańców naszej gminy.

Burmistrz Krzysztof Lisiecki gorąco podziękował rolnikom za plony oraz pogratulował dobrze wykonanej pracy, która w tym roku wykonywana była w trudnych warunkach  będących skutkiem niekorzystnych warunków atmosferycznych – początkowo zimnej i mokrej wiosny, a następnie suszy. Za tegoroczne plony słowa podziękowania przekazał rolnikom  również Marek Matuszewski, Poseł na Sejm RP i Przemysław Błaszczyk Senator, którego list odczytała radna Agnieszka Wójcik.

Uroczystości dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.
Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych w Gminie Piątek zapewniła Kapela Szymona z Łowicza.

 

Skip to content