15. Dzień Nowalijki w Piątku

W niedzielę 2 czerwca w Piątku odbył się festyn 15. Dnia Nowalijki. Sukces tegorocznej odsłony imprezy promującej uprawiane w rejonie Piątku nowalijki, zapewniła m.in. słoneczna pogoda, liczne atrakcje – konkursy z nagrodami i gwiazda wieczoru ? zespół Bayer Full, na którego koncert przybyło wielu fanów.

Po uroczystym otwarciu festynu dokonanym przez p. Krzysztofa Lisieckiego – Wójta Gminy Piątek, p. Daniela Gorącego – Przewodniczącego Rady Gminy i p. Włodzimierza Lewandowskiego Dyrektora ŁODR w Bratoszewicach ogłoszono konkursy – na największą kapustę i największego kalafiora oraz konkurs kulinarny.
Blok programów rozrywkowych rozpoczęli najmłodsi wykonawcy ? dzieci z Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku. Tradycyjnie na scenie wystąpili także uczniowie  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. Występy dzieci przed liczną publicznością nagrodzone zostały gromkimi brawami.
Podczas tegorocznego Dnia Nowalijki bogato zaprezentowały się stowarzyszenia działające na terenie gminy. Na pięknie udekorowanych stoiskach Stowarzyszenia ?Aktywne Panie z Pokrzywnicy?, „Razem dla Balkowa” , Stowarzyszenia Kobiet Geometrycznego Środka Polski z Piątku, Stowarzyszenia Kobiet w Konarzewie, Towarzystwa Miłośników Piątku i Okolic oraz Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa w Piątku można było spróbować wielu specjałów regionalnej kuchni. Jak zawsze ogromnym powodzeniem cieszyła się potrawa z młodej kapusty.
Na uczestników festynu czekało wiele atrakcji.  Swoje wyroby prezentowali m.in. twórcy ludowi z regionu i handlowcy.  Wśród wystawców znalazły się m.in. stoiska: POLAN z Krakowa, KRUS Łęczyca, P.H. TABAX ? sklep ogrodniczy i skład opału z Gieczna, Bank PKO, CEVA Ligistics Poland Sp. z o.o. Na najmłodszych uczestników czekało darmowe wesołe miasteczko z nadmuchiwanymi zjeżdżalniami, trampolinami i basenem z kulami. Powodzeniem cieszyły się również przejażdżki na kucykach. Wielu emocji dostarczyła loteria przygotowana przez Bank PKO oraz konkursy wózków widłowych dla dzieci i dorosłych zorganizowane przez firmę CEVA Ligistics Poland Sp. z o.o.

W tegorocznym konkursie kulinarnym pod hasłem ?Kolorowe witaminy? Grand Prix zdobyła zapiekanka przygotowana przez Stowarzyszenie Aktywne Panie z Pokrzywnicy. Zwycięzcy i uczestniczy konkursu otrzymali nagrody rzeczowe ? artykuły gospodarstwa domowego i książki ? ufundowane przez Wójta Gminy Piątek oraz zestawy nasion od firmy Polan z Krakowa.

Tradycyjnie najwięcej emocji wzbudziło ogłoszenie wyników konkursów na największą kapustę i największego kalafiora. Tegoroczni laureaci to:

Największa kapusta:
1. Dominik Pawliczak z Pokrzywnicy ? kapusta odmiany Gazela o wadze ? 12,25 kg
2. Krzysztof Stencel z Boguszyc – kapusta odmiany Gazela o wadze ? 11,30 kg
3. Krzysztof Stróżewski z Boguszyc – kapusta odmiany Gazela o wadze 8,85 kg.

Największy kalafior:
1. Damian Krupiński z Balkowa ? kalafior odmiany Abeni o obwodzie 78 cm
2. Adrian Liczkowski z Balkowa ? kalafior odmiany Abeni o obwodzie 77 cm
3. Arkadiusz Piłacik z Balkowa ? kalafior odmiany Abeni o obwodzie 75 cm

Nagrody dla zwycięzców konkursów na największą kapustę i największego kalafiora ufundowali: Wójt i Rada Gminy Piątek, Starosta Łęczycki, Bank Spółdzielczy Ziemi Łęczyckiej, P.H. TABAX Arkadiusz Budner ? sklep ogrodniczy i skład opału z Gieczna oraz firma BARAS ze Śwninic Warckich.
Laureatom konkursów dyplomy wręczyli obecni na festynie parlamentarzyści ? Senator Przemysław Błaszczyk i Poseł Marek Matuszewski, zaś nagrody rzeczowe ? sponsorzy i fundatorzy nagród.

Kolejnym, sztandarowym punktem nowalijkowego festynu był koncert orkiestry OSP Piątek, który jak zawsze zgromadził liczną publiczność i nagrodzony został gromkimi brawami.

Finałem festynu był wieczorny koncert zespołu Bayer Full. W rytmie największych przebojów, istniejącego od 1984 roku zespołu, publiczność bawiła się ponad godzinę. Następnie członkowie zespołu ze Sławomirem Świerzyńskim na czele rozdawali autografy i pozowali z fanami do zdjęć.

Tradycyjnie festyn zakończyła zabawa taneczna pod gołym niebem, której oprawę muzyczną zapewnił zespół Bajka.

Organizatorzy 15. Dnia Nowalijki w Piątku ? Wójt i Rada Gminy Piątek składają serdeczne podziękowania: sponsorom, wystawcom, twórcom, fundatorom nagród i uczestnikom oraz wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji i przeprowadzenia festynu 15. Dnia Nowalijki w Piątku.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z 15. Dnia Nowalijki