Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Balonik życzeń Lenki – od niego wszystko się zaczęło

?To wyjątkowa historia, w której dziecięca ważna sprawa nie została zbagatelizowana przez dorosłych. Lena z Kopyści w gminie Łask z okazji dziewiątych urodzin wypuściła balon z prośbą o kontakt. Balon przeleciał 90 km i wylądował w Krzyszkowicach, nieopodal geometrycznego środka Polski w Piątku. Balonik wędrował blisko dziewięć dni i pokonał trasę ponad 90 km. Myśliwy, który go znalazł myślał, że to śmieci. Jednak po przeczytaniu kartki wiedział, że ma szansę spełnić dziecięce marzenie. Sprawą zainteresował Urząd Miejski w Piątku, a Burmistrz bez wahania napisał do Lenki list i zaprosił ją na zwiedzanie geometrycznego środka  Polski.?

Historia, która rozegrała się w grudniu ubiegłego roku ma swój ciąg dalszy. Po etapie telefoniczno-korespondencyjnej znajomości w miniony wtorek, 7 czerwca Lenka wraz z koleżankami i kolegami ze swojej klasy pod opieką pani dyrektor Jolanty Wilczyńskiej i wychowawczyni Agnieszki Sobczak odpowiedzieli na zaproszenie Burmistrza i przyjechali do Piątku.  

Pierwszym punktem wycieczki trzecioklasistów ze Szkoły Podstawowej im. Janusza Korczaka w Okupie była wizyta w Urzędzie Miejskim w Piątku, gdzie na dzieci oczekiwali: Burmistrz Krzysztof Lisiecki wraz z Sekretarz Gminy ? Renatą Lepalczyk i pracownikiem ds. promocji – Jackiem Michalskim. Po powitaniu miłych gości, każdy z uczniów otrzymał imienny certyfikat potwierdzający pobyt w Geometrycznym Środku Polski oraz zestaw pamiątkowych gadżetów. Burmistrz przekazał również dla zaprzyjaźnionej szkoły maskotę Piątku ? wykonaną przez miejscowego rzeźbiarza sowę. Na dzieci czekał też słodki poczęstunek, a relację z wycieczki  nagrywała TVP3 Łódź ? link do programu.

Po spotkaniu w urzędzie dzieci przeszły na piątkowski Rynek, gdzie dowiedziały się w jaki sposób wyznaczono geometryczny środek Polski oraz dlaczego sowa jest maskotką Piątku. Z zainteresowaniem wysłuchały również informacji na temat zakopanej kapsuły czasu. Następnie spacerkiem grupa udała się do szkoły podstawowej, zwiedzając po drodze kościół parafialny.

W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego miłych gości powitała pani dyrektor Krystyna Grabowska. Dzieci obejrzały program artystyczny przygotowany przez swoich kolegów z podstawówki w Piątku oraz wzięły udział w debacie środowiskowej o wartościach.

Po dokonaniu wpisu do szkolnej kroniki i poczęstunku grupa wyruszyła do Konarzewa, gdzie na dzieci czekały kolejne atrakcje. Pierwszą z nich była wizyta w zagrodzie edukacyjnej Konarzew – Stajnia Lusi i udział w warsztatach ?Od ziarenka do bochenka?.  Lenka wraz ze swoimi kolegami z zainteresowaniem wysłuchała barwnej opowieści przestawionej przez Państwa Kubusów o drodze, jaką odbywają ziarna zbóż zanim staną się chlebem. Wielu emocji dostarczyło młócenie zboża cepem, przesiewanie i mielenie ziarna na żarnach oraz zagniatanie chleba. Podczas przerwy na dzieci czekały kanapki z chleba z masłem i lokalnych serów. Wyjątkową pamiątką – efektem udziału w warsztatach były własnoręcznie wykonane chlebki, które po upieczeniu w piecu chlebowym otrzymało każde dziecko.

Ostatnim punktem wycieczki małych gości z gminy Łask była wizyta w Zagrodzie Edukacyjnej ?Wiklina? i warsztaty z wyplatania. Choć wyroby z wikliny były doskonale znane wszystkim uczestnikom wycieczki, to opowieść pani Teresy Maciejak o uprawie wikliny i jej przygotowaniu do wyplotu wzbudziła duże zainteresowanie i wywołała wiele pytań. Wzbogacone wiedzą dzieci, pod czujnym okiem państwa Maciejaków, z zapałem przystąpiły do wyplatania. Okazało się że w grupie jest wiele talentów wyplatania z wikliny. Dzieci w mig pochwyciły zasady wyplotu i sprawnie wykonały swoje pierwsze w życiu wiklinowe prace. W efekcie każdy mógł się pochwalić własnoręcznie wyplecioną z kolorowej wikliny podstawką.

Na zakończenie wycieczki Burmistrz zaprosił dzieci na ognisko i pieczone kiełbaski. Po dniu pełnym wrażeń apetyty dopisywały. Podczas pożegnania dzieci wraz z wychowawcami podziękowały za wycieczkę oraz zaprosiły na wizytę do swojej szkoły.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

Skip to content