Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Czy obawy o długoterminowe skutki działania szczepionek przeciw COVID-19 są uzasadnione?

Obawy o odległe w czasie, negatywne skutki działania szczepionek przeciw COVID-19 są NIEUZASADNIONE. Na świecie podano ponad 5 miliardów dawek różnych szczepionek przeciw COVID-19. Stąd też nasza wiedza dotycząca nawet najrzadszych działań niepożądanych jest ogromna.
Znając szczepionki mRNA i wektorowe przeciw COVID-19 wiemy, że ich składniki, jak tylko wypełnią swoje zadanie i ?wyprodukują? antygen, są szybko rozkładane w komórkach osoby zaszczepionej. A wytworzone antygeny indukują już odpowiedź odpornościową na podobnych zasadach jak w innych szczepionkach.  Wiedza na temat działań niepożądanych, które występują po innych znanych szczepionkach, wskazuje, że dotyczą pierwszych tygodni po szczepieniu.

?Nie znam precedensu długoterminowych działań niepożądanych występujących po podaniu szczepionek, np. po 5 lub 10 latach? powiedział prof. Paul Offit, Dyrektor Vaccine Education Center w Szpitalu Pediatrycznym w Filadelfii, członek Komitetu Doradczego ds. Produktów Biologicznych (VRBPAC) w FDA.

Więcej:

Czy po podaniu szczepionek przeciw COVID-19 mogą występować odległe działania niepożądane?

Skip to content