Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dotknij olimpijskiego medalu – Kajetan Broniewski w podstawówce w Piątku

Kajetan Tomasz Broniewski ? polski wioślarz i działacz sportowy, trzykrotny olimpijczyk, brązowy medalista Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie (1992). Zawodnik m.in. AZS-AWF Warszawa. Absolwent Zespołu Szkół Łączności w Warszawie. Ukończył studia na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie, w specjalizacji trenera wioślarstwa. Został dyrektorem generalnym PKOl i działaczem sportowym w Polskim Związku Towarzystw Wioślarskich. Został mianowany menedżerem Narodowego Centrum Żeglarstwa od 1 maja 2009. Postanowieniem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego z 30 czerwca 2015 został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz upowszechniania i rozwoju sportu, za osiągnięcia w pracy społecznej na rzecz polskiego ruchu   olimpijskiego.

Spotkanie z olimpijczykiem w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku  otworzyła pani dyrektor szkoły K. Grabowska. Powitała przybyłych Gości w osobach p. Kajetana Broniewskiego (polskiego wioślarza i działacza sportowego, trzykrotnego olimpijczyka, brązowego medalistę Igrzysk Olimpijskich w Barcelonie w 1992r.),  Pana Mieczysława Nowickiego (polskiego polityka, kolarza szosowego i torowego, dwukrotnego medalistę olimpijskiego oraz dwukrotnego medalistę szosowych mistrzostw świata), Pana Tomasza Rosseta ? (wiceprezesa Regionalnej Izby Olimpijskiej w Łodzi)  oraz Prezesa LKS ?Malina? Piątek Pana Bogdana Urbanka. Następnie głos zabrał Prezes Regionalnej Izby Olimpijskiej Pan Mieczysław Nowicki. Przedstawił przybyłych Gości, zapoznał z ideą spotkania, a następnie wręczył na ręce Pani dyrektor K. Grabowskiej dwie książki pt. ?Józef Piłsudski ? Protektor polskiego sportu? i ?Irena Szewińska?, które będą przekazane do biblioteki szkolnej.

Z kolei głos zabrał olimpijski medalista Pan Kajetan Broniewski. Opowiedział o swojej ścieżce sportowej, o sukcesach i porażkach. Zaapelował do zebranych, by ?mieli szacunek i honor dla każdego zawodnika?. Prosił,  ?by w życiu i sporcie  zawsze kierowali się zasadami fair play?. Przekazał, podpowiedział młodzieży jak działać i pracować nad samym sobą, by odnosić sukcesy. ?Ważny jest ogromny szacunek dla siebie, swoich rodziców, rodziny, nauczycieli, trenerów, otoczenia. Trzeba chcieć, a chcieć to móc. Należy przełamywać i pokonywać bariery. Z uporem i determinacją dążyć do osiągnięcia sukcesu. Ważny jest talent, ale ważna jest także praca nad samym sobą,  z samym sobą  we współpracy ze swoimi przewodnikami. I oczywiście – mieć odrobinę sportowego szczęścia?.
?Trenujesz ? uczysz się, uczysz się ? trenujesz? ? zasady te towarzyszyły sportowcowi w jego karierze sportowej i zawodowej. ?Sport jest ważny, ale także musisz uczyć się, zdobądź wykształcenie, zawód. Sport jest ważny, ale nauka najważniejsza, Nigdy nie poddawaj się, nie miej wątpliwości. Przegrywasz, wstań, podnieś się  i dalej trenuj? ? tak czyniąc, zostałem  brązowym medalistą , zaznaczył olimpijczyk. ?Musisz w siebie wierzyć ? dasz radę?– podkreślał Pan Broniewski.

Na koniec Pani dyrektor, w imieniu Pana Burmistrza Piątku Krzysztofa Lisieckiego, wręczyła Panu Kajetanowi Broniewskiemu CERTYFIKAT POTWIERDZAJĄCY POBYT W GEOMETRYCZNYM ŚRODKU POLSKI.

Spotkanie ?Dotknij Olimpijskiego Medalu? podsumował Prezes Regionalnej Izby Olimpijskiej Pan Mieczysław Nowicki. Uhonorował Panią dyrektor Znaczkiem Olimpijskim w kształcie kół olimpijskich, a młodzież szkolna podziękowała Gościom za przemiłe spotkanie.
tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content