Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Dotknij olimpijskiego medalu

„Dotknij olimpijskiego medalu”  to projekt realizowany przez Regionalną  Radę Olimpijską w Łodzi we współpracy z Ministerstwem Sportu i Turystyki.
P
IETRZYK JERZY ps. „Pietrucha”, inżynier  mechanik, czterystumetrowiec, srebrny medalista olimpijski w sztafecie 4×400 m z Montrealu (1976) odwiedził w czwartek 3 października 2019 r. Szkołę Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku. W spotkaniu uczestniczyli rówież uczniowie  Zespołu Szkół Mechanizacji Rolnictwa im. Bitwy nad Bzurą w Piątku.

Projekt jest realizowany w roku 100-lecia polskiego ruchu olimpijskiego. Zaplanowanych zostało 14 spotkań z medalistami olimpijskimi. Projekt obejmuje swoim zasięgiem województwo łódzkie (Drzewica, Kutno, Łęczyca, Łowicz, Łódź, Nieborów, Pabianice, Piątek, Rzgów, Sieradz, Tuszyn, Ujazd, Wieluń, Zgierz), ale istnieje możliwość rozszerzenia go na inne miejscowości w kolejnych okresach. Wezmą w nim udział wielkie gwiazdy polskiego sportu, wśród nich: Zbigniew Bródka, Dariusz Goździak, Tomasz Kucharski, Artur Partyka, Jerzy Rybicki, Edward Skorek, Piotr Stępień, Andrzej Supron.
Zapewne będzie to znakomita okazja do popularyzacji idei olimpijskiej, szlachetnego współzawodnictwa i zasad Fair Play.

Spotkanie z olimpijczykiem w piątkowskiej podstawówce otworzyła pani dyrektor K. Grabowska. Powitała przybyłych Gości w osobach p. Jerzego Pietrzyka, Pana Mieczysława Nowickiego oraz Pana Tomasza Rosseta – wiceprezes Regionalnej Izby Olimpijskiej w Lodzi, Prezesa LKS „Malina” Piątek Pana Bogdana Urbanka. Następnie głos zabrał Prezes Regionalnej Izby Olimpijskiej Pan Mieczysław Nowicki – przedstawił przybyłych Gości, a następnie wręczył na ręce Pani dyrektor K. Grabowskiej MEDAL dla Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku w uznaniu za propagowanie idei olimpijskiej przyznany przez Regionalną Izbę Olimpijską w Łodzi – Pani dyrektor podziękowała, w imieniu całej naszej społeczności szkolnej, za takie wyróżnienie naszej szkoły nie ukrywając zaskoczenia i wzruszenia.
Głos zabrał olimpijski medalista Pan Jerzy Pietrzyk. Opowiedział o swojej ścieżce sportowej, o sukcesach i porażkach. Zaapelował do zebranych, by „mieli szacunek i honor dla każdego zawodnika”. Prosił, „by kierowali się zawsze zasadami fair play”.
Zostawcie te telefony w domu nie używajcie ich z przesadą – namawiał olimpijczyk.
Przekazał dzieciom i młodzieży receptę na sukces:
– determinacja – trzeba chcieć,
– należy przełamywać i pokonywać bariery,
– ważny jest talent,
– no i istotnym jest mieć odrobinę sportowego szczęścia.
Zawsze winien towarzyszyć nam stres – stres budujący, a nie stres rujnujący, podkreślał nasz Gość. „Nie ma stresu – nie ma wygranej”, żartował odpowiadając na kolejne pytania młodych ludzi. „Trenujesz – – uczysz się, uczysz się – trenujesz” – zasady te towarzyszyły sportowcowi w jego karierze sportowej i zawodowej. Sport jest ważny ale także musisz uczyć się, zdobądź wykształcenie, zawód – miej alternatywę na życie. Sport jest ważny, ale nauka najważniejsza”- podkreślał Pan Pietrzyk.

Zgodnie z ideą spotkania z olimpijczykiem uczniowie podziwiali medale sportowca, mogli ich dotykać – niesamowite wrażenia robiły medale na uczniach. Szereg pytań świadczyło o ogromnym zainteresowaniu dzieci i młodzieży szkolnej pod opieką swoich nauczycieli.

Na koniec Pani dyrektor, w imieniu Pana Wójta Gminy Piątek Krzysztofa Lisieckiego, wręczyła Panu Jerzemu Pietrzykowi CERTYFIKAT POTWIERDZAJĄCY POBYT W GEOMETRYCZNYM ŚRODKU POLSKI.
Oczywiści Honorowi Goście wpisali się do szkolnej kroniki – DZIĘKUJEMY.
tekst i foto: SP w Piątku

 

Back to top
Translate/перекладати »
Skip to content