Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Ekologiczne ozdoby świąteczne uczniów z podstawówki w Piątku

Uczniowie klas I – III ze Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku wzięli udział w zajęciach warsztatowych nt. ?Ekologiczne ozdoby świąteczne? w Zagrodzie Edukacyjnej Konarzew ? ?Stajnia Lusi?.
Już o godz.8.30 autokarem szkolnym udali się do Konarzewa, gdzie w Zagrodzie Edukacyjnej Konarzew- ?Stajnia Lusi? powitani zostali przez pięknie ubranych w stroje ludowe właścicieli. Pani Celestyna zaprosiła dzieciaki do wnętrza udekorowanego ozdobami świątecznymi. Najpierw odbyła się krótka lekcja o tradycjach świątecznych, a następnie uczniowie zostali podzielone na dwie grupy i odbyły się zajęcia warsztatowe.
Pod kierunkiem pana Andrzeja i Pani Małgorzaty dzieci wykonywały domek z ciasta piernikowego. Każdy samodzielnie łączył poszczególne elementy ciasta, a następnie ozdabiał piernikowe chatki. Nie brakowało łasuchów, bo lukier i krem do dekoracji był przepyszny.
W tym samym czasie druga grupa tworzyła z elementów naturalnych stroiki świąteczne. Z kory, gałązek iglastych, drewienek, szyszek, owoców jarzębiny i berberysu powstawały świąteczne cudeńka.
Zajęcia przeplatane były wizytą w stajni, gdzie dzieciaki karmiły konie i owce. Był również poczęstunek. Najbardziej smakowała zupa pomidorowa wykonana z własnej roboty przecieru i pyszny wypiekany przez właścicieli chleb ze smalcem lub masłem z konfiturą ze śliwek. Na deser zajadaliśmy się piernikowymi ciasteczkami. Rekordziści podchodzili kilkakrotnie po dokładkę, bo jedzenie było zdrowe i smaczne.
Piernikowe domki i ozdoby świąteczne zostały zapakowane w kartonowe pudełka, podpisane inicjałami właścicieli i zabrane do autokaru. Każdy otrzymał zrobione przez siebie przedmioty. Będą ozdabiały stoły wigilijne w domach uczniów.
tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content