Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Energosfera zaprasza do udziału w konkursie

Innowacyjny Ośrodek Turystyki Edukacyjnej ENERGOSFERA oraz Centrum Elektrotechniki PROFIL ogłaszają pierwszy konkurs z cyklu ?PODZIEL SIĘ ENERGIĄ?

„ZAPRASZAMY PTAKI DO ENERGOSFERY” polegający na wykonaniu BUDEK LĘGOWYCH.
Do wygrania atrakcyjne NAGRODY rzeczowe!

Kilka słów o Energosferze:

Obiekt zaprojektowany jest na schemacie galaktyki spiralnej (naszej Drogi Mlecznej) oraz według złotego podziału (słynnej liczby fi). Motywem przewodnim jest szeroko rozumiana ENERGIA. Na obszarze 2 ha powstaje:

– profesjonalne obserwatorium astronomiczne,

– salon edukacyjny wirtualnej rzeczywistości,

– restauracja slow food (warsztaty/kursy kulinarne nt. zdrowego żywienia),

– strefa relaksu, sauny, floating

– kopuły szkoleniowo-warsztatowe całkowicie wykonane z litego drewna (ponad 350 m2 powierzchni), każda za swojego patrona ma inny rodzaj energii (dźwięk ? studio nagrań, koncerty, warsztaty muzyczne, światło ? studio audiowizualne/filmowe, warsztaty fotograficzne, malarskie, rzeźba itp.; grawitacja ? zajęcia ruchowe, taniec, body-art, joga, mindfulness).

– zakwaterowanie w kopułach glampingowych (każda symbolizująca inną planetę w układzie słonecznym).

Podstawowym celem projektu jest poszerzanie świadomości społecznej oraz wiedzy z zakresu nowych technologii, ekologii, astrofizyki, zrównoważonego rozwoju a także promowanie kultury aktywnej turystyki i wypoczynku połączonego z nauką. Obiekt a także program ośrodka projektowany jest w taki sposób aby uzyskać maksymalne wsparcie dla rozwoju kreatywności, samoświadomości, tolerancji oraz niestereotypowego i innowacyjnego myślenia.

 1. Konkurs skierowany jest do uczniów klas V-VIII Szkół Podstawowych
 2. Celem konkursu jest:
  – włączenie dzieci i młodzieży w czynną ochronę ptaków z grupy dziuplaków poprzez zwiększenie liczby sztucznych miejsc gniazdowania.
  – poznawanie gatunków ptaków żyjących na terenie gminy Piątek (obszar Natura 2000)
  – poszerzanie świadomości i wiedzy z zakresu ekologii i zrównoważonego rozwoju.
 1. Zadaniem uczestników jest wykonanie budki lęgowej dla małych ptaków dziuplastych, które staną się dla nich nowym domem na wiele lat ważne więc jest:
  – Wybór odpowiedniego gatunku dziuplaka (żyjącego na terenie gminy).
  – Odpowiednia wielkość budki dla wybranego gatunku.
  – Odpowiednia odległość otworu wlotowego od podłogi budki (tak aby drapieżnik nie mógł dosięgnąć piskląt i aby pisklęta mogły w odpowiednim momencie „dosięgnąć” otworu wlotowego).
  – Projekt Nie powinien posiadać przytwierdzonego poniżej otworu wlotowego patyczka ? powszechnym nieporozumieniem jest, że patyczek ułatwia ptakom wlot do budki. W rzeczywistości ułatwia drapieżnikom dostanie się do wnętrza skrzynki.
  – Konstrukcja uniemożliwiająca wpadanie kropli deszczu do środka.
  – Konstrukcja pozwalająca na oczyszczenie budek z zanieczyszczeń i starych gniazd oraz konserwację budki.
  – Konstrukcja umożliwiająca zawieszenie budki.
  – Użyte materiały powinny być przyjazne środowisku
 1. Prace konkursowe będą oceniane pod względem:
  – zgodności z tematem i opisem
  – funkcjonalności
  – kreatywności
  – oryginalności artystycznej
  – atrakcyjności wizualnej
 1. Zasady ogólne:
  – Budki lęgowe należy dostarczyć w terminie do 30.06.2022 pn-pt w godzinach 8-16 do siedziby organizatora tj. Centrum Elektrotechniki PROFIL, ul. Złotno 25, 94-221 Łódź lub do biura budowy tj. Innowacyjny Ośrodek Turystyki Edukacyjnej ENERGOSFERA (w budowie) Konarzew 93, 99-120 gm. Piątek
  – Każda praca MUSI posiadać metryczkę zawierającą imię i nazwisko dziecka, nazwę szkoły, numer telefonu do rodziców/opiekunów i/lub adres mailowy.
  – Każda praca MUSI zawierać krótki opis z uzasadnieniem wyboru gatunku oraz parametrów technicznych budki związanych z wybranym gatunkiem ptaków a także instrukcje dotyczące sposobu zawieszenia i konserwacji oraz opis użytych materiałów do budowy budki.
  – Prace złożone w konkursie oceni komisja.
  – Autorom trzech najlepszych prac zostaną przyznane nagrody rzeczowe

Miejsce I: DRON DJI z GPS oraz kamerą 2,7K 12Mpx lub podobny produkt o zbliżonych parametrach.
Miejsce II: LUNETA OBSERWACYJNA
Miejsce III: LORNETKA ORNITOLOGICZNA

– Zwycięzcy/ uczestnicy o wynikach konkursu zostaną powiadomieni drogą telefoniczną na wskazany numer telefonu lub mailowo oraz na fanpage`u Innowacyjnego Ośrodka Turystyki Edukacyjnej „Energosfera”

– Prace konkursowe zostaną wywieszone na drzewach na terenie należącym do Innowacyjnego Ośrodka Turystyki Edukacyjnej „Energosfera”.

– Uczestnicy konkursu muszą wyrazić zgodę na przetwarzanie danych osobowych, w tym upublicznienie imienia i nazwiska na profilu facebook?owym ośrodka Energosfera oraz potwierdzić zapoznanie się z treścią regulaminu ? do prac należy dołączyć podpisany dokument załącznik nr. 1 (do pobrania ze strony www.energosfera.pl poprzez link ?pliki do pobrania?, przez stronę www.profil-lodz.pl w zakładce ?realizowane projekty? lub bezpośrednio http://www.pliki.profil-lodz.pl/?page_id=151 z katalogu KONKURSY PODZIEL SIĘ ENERGIĄ).

– Rozstrzygnięcie konkursu oraz ogłoszenie wyników nastąpi do dnia 15.07.2022 w Innowacyjnym Ośrodku Turystyki Edukacyjnej „Energosfera”.

Skip to content