Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Gminno-parafialne dożynki w Ciechosławicach

W niedzielę, 26 sierpnia w Ciechosławicach uroczyście obchodzono Święto Plonów 2018. Gminno-parafialne uroczystości dożynkowe rozpoczęła Msza Św. w kościele pw. Matki Bożej Łaskawej, którą w intencji rolników odprawił ksiądz dziekan Stanisław Poniatowski.
Święto rozpoczął korowód dożynkowy. Delegacje poszczególnych sołectw złożyły u stóp ołtarza piękne wieńce dożynkowe, kosze dorodnych warzyw i owoców oraz pachnące chleby upieczone z mąki pochodzącej z ziarna z tegorocznych żniw.

Słowa uznania i gratulacje kierujemy do sołectw i autorów poszczególnych wieńców, którzy po raz kolejny wykazali się niezwykłą pomysłowością i precyzją wykonanych wieńców. Dożynkowe wieńce, jak zawsze zachwycały kunsztem wykonania, bogactwem barw i wyszukanym kształtem.

W tym roku główny wieniec dożynkowy przygotowało sołectwo Boguszyce. Mariola Walczak i Jacek Kubiak, starostowie tegorocznych dożynek, wspominając o trudnościach, z jakimi przyszło w tym roku zmierzyć się rolnikom z Gminy Piątek, przekazali na ręce Księdza Dziekana i Wójta Gminy dorodny dożynkowy bochen chleba, prosząc o jego sprawiedliwy podział.

Pomimo deszczowej aury w uroczystościach wzięło udział wiele osób. Wśród uczestników rolniczego święta w Ciechosławicach obecni byli Parlamentarzyści, Radni Powiatu Łęczyckiego, Radni Gminy Piątek, Sołtysi oraz wielu mieszkańców naszej gminy.

Wójt Krzysztof Lisiecki wraz z Przewodniczącą Rady Gminy – Urszulą Kacperską gorąco podziękowali rolnikom, pogratulowali dobrze wykonanej pracy.  Za tegoroczne plony słowa podziękowania skierował do rolników również Poseł na Sejm RP – Marek Matuszewski i Starosta Łęczycki Wojciech Zdziarski oraz listownie: Poseł na Sejm RP Paweł Bejda, Senator Przemysław Błaszczyk i Wojewoda Łódzki Zbigniew Rau.

Podczas tegorocznych uroczystości dożynkowych przeprowadzono, ogłoszony przez Stowarzyszenie Powiatów i Gmin Ziemi Łęczyckiej konkurs na najciekawiej przygotowany wieniec dożynkowy. Do konkursu zgłoszono wieńce przygotowane przez sołectwa: Balków, Pokrzywnica, Pęcławice, Konarzew, Górki Pęcławskie, Janków, Boguszyce i Piątek. Komisja konkursowa w składzie: Wojciech Zdzierski, Urszula Kacperska  i Krzysztof Lisiecki pierwsze miejsce przyznała wieńcowi wykonanemu przez sołectwo Pokrzywnica. Wieniec wykonany był w tradycyjnej formie z użyciem wielu gatunków zbóż. Zwycięskie sołectwo otrzymało ufundowaną przez organizatora konkursu nagrodę w wysokości 1 tys. zł w formie dwóch kart podarunkowych do realizacji w jednej z popularnych sieci handlowych branży kosmetyczno-chemicznej. Wieniec ten można obejrzeć w Urzędzie Gminy Piątek.
Uroczystości dożynkowe stały się również okazją do wręczenia nagrody ufundowanej przez Wójta Gminy Piątek dla laureatów tegorocznej wojewódzkiej edycji konkursu Agroliga – Państwa Katarzyny i Tomasza Darmachów.

Oprawę muzyczną uroczystości dożynkowych w Gminie Piątek zapewniła Kapela Szymona z Łowicza. Uroczyste nabożeństwo dożynkowe zakończyła procesja eucharystyczna wokół ciechosławickiego sanktuarium oraz tradycyjne dzielenie dożynkowych chlebów.

Skip to content