Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Happening Widoczni – Bezpieczni

W związku ze Światowym Dniem Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku wraz z Komendą Powiatową Policji w Łęczycy i Posterunkiem Policji w Piątku co roku organizują HAPPENING pod nazwą „WIDOCZNI- BEZPIECZNI?.

W okresie do 21 listopada 2018r. chętni uczniowie z klas I ? V podczas zajęć świetlicowych, pozalekcyjnych, plastycznych, w szkole i w domu, z udziałem rodziców, dziadków, rodzeństwa wykonywali  prace plastyczne nt. ?Bezpiecznie z naszym Dzielnicowym?, wykonywali także plakaty oraz logotypy  ?WIDOCZNY – BEZPIECZNY? pod kierunkiem p. B. Jankiewicz, p. A. Szczepaniak, p. M. Tomczyk.. Chętni uczniowie, z pasją fotograficzną, wykonywali zdjęcia na konkurs fotograficzny ?Droga i Bezpieczeństwo? pod kierunkiem p. B. Szymczak, p. R. Wojciechowskiego.

Ponadto w każdej klasie uczniowie pod kierunkiem swoich wychowawców wykonali gazetki ścienne pt. ?Widoczni ? Bezpieczni?.

W okresie od 23 listopada 2018r. do 30 listopada 2018r. prace fotograficzne  i plastyczne w/w uczniów można podziwiać na środowiskowej  wystawie  pt. ?WIDOCZNI – BEZPIECZNI? na parterze szkoły. Serdecznie zapraszamy.

W dniu 28 listopada 2018r. o godzinie 8.55 na holu II piętra odbył się  apel ?WIDOCZNI – BEZPIECZNI? z udziałem uczniów klas I ? VIII i III O/G  pod opieką nauczycieli, pracowników niepedagogicznych szkoły, zainteresowanych rodziców, prezydium Rady Rodziców, policjantów KPP w Łęczycy i Posterunku Policji w Piątku, Prezesa OSP w Piątku p. Janiny Wejt Świątkiewicz, pani Barbary Garus..

Pani dyrektor K. Grabowska powitała przybyłych Gości i wraz z policjantami, p. przewodniczącą Rady Rodziców, nauczycielami  wręczyli zwycięzcom konkursów dyplomy i nagrody (puzzle, gry planszowe, malowanki, kredki)  ufundowane przez Radę Rodziców oraz odblaski ufundowane przez PZU.

Po tym odbyło się przedstawienie pt. ?WIDOCZNI – BEZPIECZNI?, które zaprezentowali uczniowie klas III pod kierunkiem p. W. Grabarek , p. M. Skowron, p. B. Szymczak. Przedstawienie w formie montażu słowno ?muzycznego apelujące o bezpieczeństwo na naszych drogach zachwyciło widzów.  Nieocenioną jest p. Garus Barbara, która i tym razem nie zawiodła ? napisała na naszą okoliczność piękny wiersz nt. bezpieczeństwa na drodze w powiązaniu z corocznymi obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych recytując dla zgromadzonych. Wiersz jest wyeksponowany w szkolnej kronice. Ponadto Pani Garus ofiarowała dla społeczności szkolnej pięknie, samodzielnie wykonany metoda patchworkową,  herb Piątku, który będzie zdobił szkolny korytarz w pobliżu patrona szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Następnie głos zabrał Kierownik Posterunki Policji w Piątku  Sebastian Kieliszek dziękując za świadectwo troski o bezpieczeństwo, za wspaniałe lekcje bezpieczeństwa , za edukowanie społeczności szkolnej i lokalnej. Zaapelował do zebranych, o rozwagę i mądrość jako użytkowników dróg. Przypomniał, że odblaski, w tym także kamizelki to ogromne dobrodziejstwo, które ratuje życie tym, którzy noszą je w szczególności po zmroku. Apelował, za pośrednictwem uczniów, do rodziców i całej społeczności lokalnej o noszenie odblasków. Skierował podziękowanie do społeczności szkolnej za działania, które są wzorem do naśladowania.

Z kolei uczniowie klas pierwszych zostali obdarowani kamizelkami odblaskowymi ufundowanymi także przez Radę Rodziców i odblaskami ufundowanymi przez KPP w Łęczycy w ramach działań ?Odblaskowe Pierwszaki?. Tradycyjnie policjanci wraz z przewodniczącą Rady Rodziców ubrali wszystkich pierwszaków w kamizelki odblaskowe prosząc jednocześnie o noszenie ich ,kiedy wyruszamy na drogi, szczególnie po zmroku. Ten fakt jest także symbolem przypominającym rodzicom o ważnym problemie ? widoczny ? bezpieczny, podkreśliła pani dyrektor K. Grabowska. Należy przyznać ? uczniowie prezentowali się super

Następnie odbył się POKAZ ? ?SZKOLNA MODA Z ODBLASKIEM?. Uczestniczyło w nim 40 uczniów z klas I ? VIII i III O/G .  Przy rytmach muzyki uczniowie prezentowali, na szkolnym wybiegu, swoje stroje na różne okazje, niejednokrotnie w sposób zabawny, a jednocześnie wymowny. Wiele było przy tym oklasków, humoru, dobrej zabawy. Każdy uczestnik pokazu mody otrzymał odblaski ufundowane przez PZU i KPP w Łęczycy..

Po pokazie głos zabrał pan Komendant A. Bukowiecki, dziękując wszystkim za propagowanie bezpieczeństwa na drodze, za edukację w takim właśnie wydaniu, za dobre praktyki szkolne wypływające na środowisko lokalne  – całej społeczności szkolnej, dziękując za innowacyjne podejście do problemu i efektywne działanie. Słowa podziękowania skierowała także p. przewodnicząca Rady Rodziców G. Grzelak  do uczniów, rodziców, nauczycieli, dyrekcji szkoły za aktywność i upór w działaniu na rzecz poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Podkreśliła także, że ma to swój oddźwięk w naszym społeczeństwie, gdyż coraz częściej i więcej zauważa się ludzi ubranych w kamizelki odblaskowe i odblaski, w szczególności sprawa dotyczy rowerzystów.

Nieocenioną lekcją dla uczestników spotkania był pokaz ratownictwa medycznego  w wykonaniu strażaków OSP w Piątku:  pana Pawła Pożuczka i pana Bartłomieja Czekalskiego pod bacznym okiem pani Prezes OSP J. Wejt ? Świątkiewicz we współpracy z uczniami naszej szkoły. Bardzo dziękujemy strażakom za ważną lekcje życia.

Po uroczystościach w szkole odbył się Marsz Milczenia w Środku Polski z logotypami ? hasłami przygotowanymi w ramach zajęć klasowych, Happening w Środku Polski ?WIDOCZNI – BEZPIECZNI?. Przy Urzędzie Gminy dołączyli do nas radni Rady Gminy Piątek na czele z przewodniczącym Rady Gminy Danielem Gorącym.

W samym środku Polski przy monumencie Geometrycznego Środka Polski odbyła się rozmowa kierowana  nt. ?WIDOCZNI BEZPIECZNI? prowadzone pod kierunkiem I Zastępcy Komendanta KPP w Łęczycy A. Bukowieckiego, przedstawiciela rodziców p. Grażynę Grzelak, Przewodniczącego Rady Gminy D. Gorącego i dyrektora szkoły K. Grabowskiej. Dobre rady kierowane do uczestników Happeningu uwrażliwiały oraz uświadamiały szkolnym i lokalnej społeczności na problemy bezpieczeństwa na drogach. Pani dyrektor podziękowała wszystkim uczniom, nauczycielom, dyrekcjom, rodzicom, pracownikom niepedagogicznym społeczności Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku, ZSMR im. Walk nad Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku oraz Szkole Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku, że dzięki współpracy z KPP w Łęczycy, Posterunkiem Policji w Piątku władzami samorządowymi i strażakami możemy wspólnie troszczyć się o bezpieczne wyjścia i powroty z i do domu. Niech  nam wszystkim i całej społeczności lokalnej towarzyszy myśl, że ?widoczny pieszy to bezpieczny pieszy?.

Z kolei pani M. Sobieraj, opiekun Samorządu Uczniowskiego wraz z delegacją S.U. udali się na pobliski cmentarz, by zapalić znicze na grobach tragicznie zmarłych w wypadkach drogowych. Tutaj chwila zastanowienia nad grobami uzmysławia młodym ludziom jak ważne jest noszenie odblaskowych emblematów oraz przestrzeganie wszystkich zasad. Wiadomo powszechnie, ze zależy to wszystko od nas użytkowników dróg zarówno pieszych jak i kierowców różnych pojazdów.
tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content