Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Karta Dużej Rodziny jest już dostępna w aplikacji mObywatel

W związku z nowelizacją ustawy z dnia 5 grudnia 2014r. o Karcie Dużej Rodziny informujemy, iż od dnia 9 czerwca 2021r. wszystkie aktywne Ogólnopolskie Karty Dużej Rodziny uzyskują formę elektroniczną. Każdy posiadacz aktywnej Karty (niezależnie, czy posiadał Kartę w formie tradycyjnej, elektronicznej, czy obu) będzie mógł wyświetlić ją w aplikacji mObywatel (dawniej aplikacja mTożsamość).
Jednocześnie informujemy ,iż aplikacja mKDR zostanie zamknięta z końcem czerwca 2021r. Elektroniczna KDR zostanie przeniesiona do publicznej aplikacji mobilnej mObywatel. Do aktywowania mObywatela wymagane jest posiadanie Profilu Zaufanego. Osoby, które nie mają dostępu do aplikacji mObywatel (np. cudzoziemcy), będą musiały pozostać przy Kartach tradycyjnych.
Ponadto od 9 czerwca 2021r. opłata za duplikat i za domówienie tradycyjnej formy karty wynosi 10 zł.

Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci ? mLegitymację.

Co zrobić, aby w swoim telefonie mieć Kartę Dużej Rodziny?

Osoby, które już korzystają z aplikacji ? wystarczy, że ją zaktualizują. Rodziny, które do tej pory nie korzystały z mObywatela – mogą ją pobrać ze sklepów Google Play lub App Store.

Pobierając mObywatela po raz pierwszy i chcąc mieć w nim Kartę Dużej Rodziny ? na głównym pulpicie mObywatela wystarczy wybrać duże koło ze znakiem plus (+), podpisane ?Dodaj swój pierwszy dokument? i potwierdzić dostęp profilem zaufanym. Następnie z listy dostępnych dokumentów wskazać mKDR ? mobilną Kartę Dużej Rodziny.

Jeśli korzystacie już z aplikacji, zaktualizujcie ją. W kolejnym kroku – na głównym pulpicie mObywatela wybierzcie duży przycisk ?Dodaj dokument?. Następnie z listy dostępnych dokumentów kliknijcie mKDR ? mobilną Kartę Dużej Rodziny. Gotowe!

Mobilna KDR daje dostęp do kart należących do rodziny. Po wybraniu funkcji ?Moi bliscy? wyświetli się lista wydanych kart. Można je okazać, tak jak własną kartę. Dostępną w mObywatelu Kartę Dużej Rodziny można też zweryfikować, tak jak dotychczasową, ?tradycyjną?, kartę.

Aplikacja mObywatel  zawiera dane pochodzące z Rejestru Dowodów Osobistych oraz Rejestru PESEL. Dzięki niemu możemy się wylegitymować (np. na poczcie, podczas kontroli biletów w pociągu, itp.) bez okazywania tradycyjnego dowodu osobistego.

Skip to content