Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Narodowe Czytanie w geometrycznym środku Polski

Po raz 8 w całej Polsce odbyła się akcja Narodowe Czytanie (w Piątku po raz czwarty), którą honorowym patronatem objęła para prezydencka. Czytanie nowel polskich zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna.
W środowe słoneczne przedpołudnie (11 września) w Centrum Polski zgromadzili się przedstawiciele władz gminy, członkinie Piątkowskiego DKK, dzieci z Gminnego Przedszkola, młodzież ze szkół podstawowych z Piątku i z Czernikowa oraz z ZSMR w Piątku, mieszkańcy Gminy.
Wszyscy włączyli się w akcję Narodowe Czytanie 2019. W tegorocznej edycji para prezydencka spośród nadesłanych tytułów wybrała 8 nowel polskich: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” Brunona Schulza, „Orka” Władysława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza oraz „Sawa” Henryka Rzewuskiego.
Wspólne czytanie poprzedzone zostało odczytaniem listu Prezydenta RP przez Wójta Gminy Piątek Krzysztofa Lisieckiego.

Fragmenty dzieł czytali:
Dobra pani ? Eliza Orzeszkowa – Pani Renata Lepalczyk Sekretarz Gminy Piątek
Dym ? Maria Konopnicka – Pan Krzysztof Lisiecki Wójt Gminy Piątek
Katarynka ? Bolesław Prus – Pani Agnieszka Bartczak Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Orla Białego
w Czernikowie
Mój ojciec wstępuje do strażaków ? Bruno Schulz – Pani Krystyna Grabowska Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku
Orka ? Władysław Stanisław Reymont – Pani Elżbieta Kucharska nauczyciel Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku
Rozdzióbią nas kruki, wrony? ? Stefan Żeromski – Pani Jolanta Olczak DKK przy Gminnej Bibliotece w Piątku
Sachem ? Henryk Sienkiewicz – Pani Lucyna Urbanek Dyrektor ZSMR im. Bohaterów Walk nad Bzurą w Piątku
Sawa (z cyklu: Pamiątki Soplicy) ? Henryk Rzewuski – Pani Joanna Przybylak Dyrektor Gminnego Przedszkola im. Jana Pawła II w Piątku

Z okazji Narodowego Czytania dla wszystkich przybyłych, zostały przygotowane przez bibliotekę i DKK okolicznościowe zakładki do książek i wystawka prezentująca różne wydania nowel.
Osoby, które przyniosły własne egzemplarze nowel otrzymały pamiątkowy stempel pieczęci. Stempel taki w dalszym ciągu może uzyskać każdy, kto przyniesie swój egzemplarz do biblioteki, do czego serdecznie zachęcamy.

tekst i foto: GBP w Piątku

 

Skip to content