Nie daj się wkręcić i zgłaszaj wypadki bezzwłocznie!

Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi oraz Placówka Terenowa KRUS w Łęczycy apelują: Nie daj się wkręcić i zgłaszaj wypadki bezzwłocznie!

Rozpoczął się okres wakacyjny. Dla rolników to czas nasilonych prac polowych. Pośpiech, nieuwaga, zmęczenie i warunki pogodowe zwiększają ilość zagrożeń przy pracy rolniczej. Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w 2019 roku prowadzi akcję ?Nie daj się wkręcić?, która ma na celu ograniczenie zagrożeń wypadkowych podczas użytkowania ciągników, maszyn i urządzeń rolniczych. Wypadki takie zwykle powodują najgroźniejsze urazy. W I półroczu 2019 roku w województwie łódzkim zgłoszono 569 wypadków przy pracy rolniczej, z czego do Placówki Terenowej KRUS w Łęczycy zgłoszono 33 zdarzenia. Łączna liczba zgłoszonych wypadków jest mniejsza niż przed rokiem, jednak należy pamiętać, że każdy wypadek to ból i cierpienie poszkodowanego i jego rodziny, długa rekonwalescencja i wymierne straty dla prowadzonego gospodarstwa.

Wypadki należy zgłaszać bezzwłocznie do placówek KRUS
Wypadki, które wydarzą się w najbardziej ?gorącym? ze względu na ryzyko wypadku okresie żniw, bywają zgłaszane do KRUS dopiero jesienią, choć powinny być zgłoszone jak najszybciej. Nie należy czekać ze zgłoszeniem do zakończenia leczenia. Przypominamy, że zgłoszenia wypadku przy pracy rolniczej powinien dokonać poszkodowany lub inna osoba, niezwłocznie po zaistnieniu zdarzenia. Można tego dokonać osobiście, telefonicznie, za pośrednictwem poczty lub drogą elektroniczną (e-mailem), we wszystkich placówkach terenowych KRUS. Nie ma konieczności osobistego stawienia się w Placówce Terenowej, by zgłosić wypadek. Wystarczy wykonać telefon do jednostki, w której podlega się ubezpieczeniu społecznemu rolników. Dalsze formalności zostaną wykonane w miejscu zamieszkania
poszkodowanego podczas oględzin miejsca i przedmiotów związanych z wypadkiem.
Przypominamy, że późne zgłoszenie wypadku utrudni przeprowadzenie postępowania powypadkowego i może uniemożliwić przyznanie jednorazowego odszkodowania.

Troska o dzieci
W załączeniu przekazuję również apel Prezes KRUS dr Aleksandry Hadzik, dotyczący zapewniania
bezpiecznych wakacji najmłodszym mieszkańcom wsi, którzy w okresie letnim są szczególnie narażeni na różnego rodzaju zagrożenia w gospodarstwie rolnym. Przypominam także, że KRUS wykupił dla wszystkich dzieci rolników grupowe ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (NWW). Rodzice dziecka, które uległo wypadkowi, mogą złożyć wniosek o wypłatę odszkodowania do Pocztowego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych.
Tomasz Nowicki
Dyrektor Oddziału Regionalnego KRUS w Łodzi