Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Niecodzienna lekcja historii w podstawówce w Piątku

W dniu 26 października 2018r. uczniowie klas VII VIII i III oddziałów gimnazjalnych  Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku pod opieką nauczycieli historii i języka polskiego mieli przyjemność uczestniczyć we wspaniałej lekcji historii, prowadzonej przez Pana Piotra Firkowskiego ? syna więźnia trzech niemieckich obozów koncentracyjnych Pana  Mirosława Firkowskiego, ps. Sławek.

Sposób przedstawienia tej trudnej historii spotkał się z niezwykłym przyjęciem  i z pewnością pozostawi trwały ślad w naszej pamięci. Szczególne wrażenia wywarły na nas wspomnienia świadka tamtych mrocznych czasów, utrwalonych w filmie dokumentalnym pt. ?Dzień jak co dzień” oraz przesłanie Pana Mirosława Firkowskiego, które pozostawił późniejszym pokoleniom: ?Aby  to  nigdy się nie powtórzyło”. Należy pamiętać i czcić pamięć milionów ludzi, którzy oddali swoje życie za naszą wolność, cytując Patrona naszej szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego ?Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, nie jest godzien szacunku teraźniejszości ani prawa do przyszłości?.

Szkoła Podstawowa w Piątku troszczy się i rozwija kompetencje patriotyczne całej społeczności. Z wielkim szacunkiem traktuje wspomnienia tamtych czasów, jakże trudnych i mrocznych czasów, w których dane było żyć ludziom. Dziękujemy Panu Firkowskiemu za żywą lekcje historii.

Syn Mirosława, Pan Piotr Mirkowski, podarował społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku tabliczkę  upamiętniającą dzisiejsze ?Spotkanie Pamięci Narodowej czasów II Wojny Światowej 1939 ? 1945? z przepięknym przesłaniem ?Z pokolenia niech głos nasz idzie w pokolenie. O pamięć nie o zemstę proszą nasze ciała! Los Nasz dla Was przestrogą ma być nie legendą, jeśli ludzie zamilkną głazy wołać będą?? Biblioteka szkolna wzbogaciła się także o dwie książki Pana Mirosława Firkowskiego ps. ?Sławek? pt. ?Przez trzy kacety?. Prelegent dzisiejszego spotkania dokonał także wpisu do szkolnej kroniki. Pięknie dziękujemy za spotkanie z historią Polski.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content