Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Niewielu mieszkańców zgłosiło, czym palą. Posypią się wysokie kary, bo czasu coraz mniej

Wciąż ponad 3,5 mln Polaków nie zgłosiło w urzędzie, czym ogrzewają swój dom. A na dopełnienie tego obowiązku zostało coraz mniej czasu. Spóźnisz się? Zapłacisz nawet 5 tys. zł kary. W Gminie Piątek deklarację złożyło 39% gospodarstw domowych. To stawia naszą gminę na 19 miejscu rankingu złożonych deklaracji CEEB w województwie łódzkim.

Nieco ponad 2,6 mln. Tyle nieruchomości znajduje się już w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Choć w ostatnich miesiącach liczba zgłoszeń nabrała rozpędu, to wciąż nawet nie jesteśmy w połowie tego procesu. Według szacunków Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego w Polsce jest 6,2 mln budynków mieszkalnych. To oznacza, że wciąż ponad 3,5 mln właścicieli lub zarządców nie wypełniło ciążącego na nich obowiązku.

By zmobilizować mieszkańców poszczególnych samorządów, nadzór budowlany publikuje ranking gmin, które przodują w wypełnianiu tego obowiązku oraz tych, w których mieszkańcy najbardziej się ociągają. Zdecydowanym liderem jest gmina Zawidów na Dolnym Śląsku. Tam właściciele zgłosili do rejestru już ponad 600 z 760 nieruchomości (Gmina Piątek 737 spośród 1 862 budynków – 39%).

Obowiązek złożenia deklaracji CEEB wystartował 1 lipca 2021 r. Właściciele mają na jego wypełnienie 12 miesięcy, czyli do końca czerwca 2022 r. Zostały już więc tylko 3 miesiące. Mowa tu jednak tylko o tych, którzy w swoich domach już mieszkają i wprowadzili się przed 1 lipca. Ci, którzy są w trakcie budowy, czasu będą mieli znacznie mniej. „W przypadku nowego budynku, w którym zostało uruchomione źródło ciepła, termin na złożenie deklaracji wynosi 14 dni” ? tłumaczy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego. Od kiedy liczyć wspomniane 14 dni? Urzędnicy tłumaczą, że termin zaczyna biec w momencie, gdy właściciel otrzyma pozwolenie na użytkowanie nieruchomości. Od tego momentu trzeba się już pospieszyć.

Deklarację można złożyć na dwa sposoby. Po pierwsze ? przez internet. Tak będzie najszybciej i najłatwiej. Wystarczy wejść na przeznaczoną do tego stronę, gdzie na właściciela nieruchomości czeka aktywny formularz. Po zalogowaniu się za pomocą Profilu Zaufanego wystarczy wypełnić formularz, w którym trzeba wpisać adres nieruchomości, dane kontaktowe do właściciela oraz zaznaczyć stosowne źródło ciepła. Po zatwierdzeniu i wysłaniu formularza trafi on bezpośrednio do centralnej ewidencji. Trzeba jednak uważać, by wybrać odpowiedni dokument. Inaczej bowiem wygląda formularz dla budynków mieszkalnych, a inaczej dla pozostałych nieruchomości, które nie są zamieszkiwane (np. budynków gospodarczych czy usługowych).
Drugi sposób to papierowa deklaracja, którą można pobrać z tej samej strony. Po wypełnieniu trzeba ją zanieść lub wysłać pocztą do urzędu gminy, a tam urzędnik przepisze dane z kartki papieru do systemu elektronicznego. Będzie miał na to nawet 6 miesięcy.

A jeśli właściciel nie dopełni ciążącego na nim obowiązku? Ustawa przewiduje sankcje, choć rząd jednocześnie zapewnia, że nie zamierza bardzo surowo karać zapominalskich. Niemniej przepisy zakładają, że za takie wykroczenie grozi mandat, a jeśli sprawa trafi do sądu ? kara grzywny od 20 zł do 5 tys. zł.

Nie warto zatem zwlekać z wypełnieniem deklaracji. Najlepiej poświęcić chwilę już dziś i załatwić sprawę – najlepiej przez internet. Wypełnienie deklaracji on-line jest bardzo proste, intuicyjne i zajmuje kilka minut.

Skip to content