Procesja Bożego Ciała w Piątku

W czwartek 20 czerwca ulicami centrum Piątku przeszła tradycyjna procesja Bożego Ciała.  Uroczystość rozpoczęło o godz. 10.30 nabożeństwo w kościele p.w. Św. Trójcy, następnie procesja przeszła ulicami Kościelną, Rynek, Senatorska i Pokrzywna. Przy czterech ołtarzach wierni modlili się i wysłuchali Ewangelii.

Tradycyjnie drugi z ołtarzy przygotowany został przez pracowników Urzędu Gminy Piątek i Gminnej Biblioteki Publicznej w Piątku.

Uroczystość Bożego Ciała to święto ruchome. Przypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. To jedno z najważniejszych i najbardziej uroczystych świąt Kościoła katolickiego. W Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej. wierni wspominają Ostatnią Wieczerzę i przeistoczenie chleba i wina w ciało i w krew Chrystusa. Co prawda pamiątkę tego wydarzenia w Kościele obchodzi się także w Wielki Czwartek, ale wtedy rozpamiętuje się mękę Jezusa, a uroczystość Bożego Ciała ma charakter dziękczynny i radosny.

Back to top