Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja w piątkowskiej podstawówce

Uczniowie Szkoły Podstawowej im Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku uroczyście obchodzili 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W dniu 5 maja 2022 r. wszyscy uczniowie przyszli do szkoły ubrani w stroje galowe, a przedstawiciele klas I-VIII uczestniczyli w akademii pod hasłem ?Wolność, Naród Ojczyzna?, upamiętniającej uchwalenie, pierwszej w Europie i drugiej na świecie, konstytucji.

Dla młodych pokoleń Polaków to wciąż ważna lekcja historii  – lekcja patriotyzmu, myślenia wspólnotowego i obywatelskiego.  Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania hymnu państwowego. Później młodzi aktorzy piątkowskiej podstawówki opowiedzieli zaproszonym gościom i swoim rówieśnikom, w tym uczniom pochodzącym z Ukrainy,  czym była konstytucja i jakie niosła konsekwencje dla Polski. Zachęcali do zastanowienia się, czym dla młodego pokolenia jest dzisiaj: wolność, ojczyzna, naród. Poprzez scenki i śpiew piosenek patriotycznych starali się przekazać zebranym, że naród, który nie zna swojej historii, nie ma szansy na zbudowanie przyszłości. Przypomnieli uczestnikom akademii, dlaczego było to tak ważne wydarzenie na kartach historii Polski. Występ podobał się publiczności, która nagrodziła uczniów gromkimi brawami.

Po akademii głos zabrała Pani dyrektor dziękując za przypomnienie wszystkim wagi tego wydarzenia historycznego, które stało się kamieniem milowym w walce o równość wszystkich Polaków. Następnie głos zabrał Burmistrz Piątku – Krzysztof Lisiecki dziękując za piękną i radosną lekcję patriotyzmu,  podkreślając, że dzień 3 Maja ustanowiono świętem narodowym w dowód pamięci o przodkach, którzy pragnęli ocalić kraj przed upadkiem. Wygłosił krótkie przemówienie nt. doniosłości  i ważności uchwalonej w 1791 roku ?Ustawy Rządowej?.

Akademie przygotowały:  p. Regina Bednarek, p. Bożena Szymczak,  a dekorację wykonali  p. Magdalena Wróblewska, p. Radosław Wojciechowski.

Po akademii Pan Burmistrz Piątku i Pani Dyrektor szkoły rozdali nagrody i dyplomy uczniom, którzy zajęli I, II, III miejsce  oraz otrzymali wyróżnienia w ?Szkolnym Konkursie Pięknego Czytania?.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content