Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Światowy Dzień Wypadków Drogowych w podstawówce w Piątku

W tym roku Światowy Dzień Wypadków Drogowych obchodzony jest po raz 25. Pierwszy raz zaistniał w 1995 roku z inicjatywy kilku stowarzyszeń, między innymi Europejskiej Federacji Ofiar Wypadków Drogowych – FEVR. Natomiast w 2005 roku ONZ ustanowiło rezolucję, w której określono, że Światowy Dzień Ofiar Wypadków Drogowych ma przypadać na trzecią niedzielę listopada.

Za każdym razem, kiedy korzystamy z dróg, w tym przejść dla pieszych, warto pamiętać, że to właśnie od naszego zachowania, tego czy jesteśmy skoncentrowani, od naszych decyzji zależy bezpieczeństwo nasze oraz innych. Za słowem ?bezpieczeństwo” kryje się często zdrowie i życie człowieka.

Dbając o bezpieczeństwo na drogach oraz solidaryzując się z ofiarami wypadków komunikacyjnych policjanci niejednokrotnie apelują o ostrożność i rozwagę. W okresie jesiennym jest bardzo zmienna pogoda. Weźmy to pod uwagę i dostosujmy prędkość do warunków panujących na drodze, tak byśmy szczęśliwie dojechali do celu. Piesi i rowerzyści, pamiętajcie o odblaskach, pamiętajcie o kamizelkach odblaskowych ? o tej porze roku – szybko robi się ciemno, ponuro, będziecie widoczni, a widoczny to zawsze bezpieczny, podkreśla i apeluje pani dyrektor szkoły Krystyna Grabowska. Ten dzień powinien być refleksją dla wszystkich użytkowników dróg, jeszcze raz podkreśla pani dyrektor szkoły.

Pomimo pandemii Szkoła Podstawowa im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Piątku pamięta o bezpieczeństwie na drodze i przypomina społeczności lokalnej o powadze tego tematu, a jednocześnie o powadze problemu. Przygotowaliśmy szereg działań, które możemy zrealizować i realizować przebywając w trybie zdalnego nauczania. Nieważne gdzie jesteśmy, pamiętajmy ? BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE!  BĄDŹ WIDOCZNY NA DRODZE, BO WIDOCZNY TO BEZPIECZNY! ? apelujemy do społeczeństwa lokalnej. Przyłączcie się do nas, zakładając odblaskowe kamizelki po zmroku, zaapelowała pani K. Grabowska, dyrektor piątkowskiej podstawówki.

W niedzielę 15 listopada 2020r., o godz. 1900, zapaliliśmy, w oknach naszych domów,  Światło Pamięci. Jedno małe światło, solidaryzując się z wszystkimi tymi, którzy kogoś stracili w wypadku drogowym, myśląc o tych, którzy odeszli. Jest to bardzo symboliczna i ważna inicjatywa p/h ?Światło Pamięci?.
W dniu 16 listopada 2020r. szkolni koordynatorzy akcji w osobach: p. B. Szymczak, p. M. Sobieraj i p. K. Grabowska zapaliły, na parafialnym cmentarzu,  znicze na grobach naszych absolwentów szkoły, którzy zginęli w wypadkach drogowych.

W okresie 16 ? 27 listopada 2020r. wychowawcy klas I ? VIII, podczas zajęć z wychowawcą  przeprowadzą lekcje online nt. ?Bądź bezpieczny na drodze?.

W okresie 16 ? 27 listopada 2020r. nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej oraz nauczyciela plastyki p. B. Jankiewicz przeprowadzą, dla chętnych uczniów,  szkolny konkursu ph. ?Bądź bezpieczny na drodze” w kategorii klas I – III, IV – VI, VII – VIII. Rodzice uczniów (chętnych), którzy wykonają prace plastyczne dostarczą te prace plastyczne do szkoły do dnia 27.11.2020r.. Jury dokona oceny tych prac. Pani B. Jankiewicz, p. A. Sobór, p. B. Szymczak zorganizują z najpiękniejszych prac wystawę szkolną p/h ?Pamiętaj! Wspieraj! Działaj! – Bezpieczeństwo na drodze”. Pan R. Wojciechowski wykona zdjęcia wystawy i zamieści na szkolnej stronie internetowej.

Szkolni koordynatorzy przedsięwzięcia, pani dyrektor szkoły K. Grabowska i koordynator ds. bezpieczeństwa pani B. Szymczak dziękują społeczności szkolnej za zaangażowanie i wspieranie działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa na naszych drogach. Działania związane z obchodami Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych zostały zmodyfikowane w związku z okresem pandemii. Wiemy jednak, że zawsze trzeba dbać o bezpieczeństwo na drodze bez względu na sytuację, w jakiej dane jest nam funkcjonować. Szkoła ma obowiązek dbać się i troszczyć się o bezpieczeństwo na drodze, przypominać  zasady bezpiecznego korzystania z drogi, apelować do wszystkich użytkowników dróg o rozwagę, rozsądek, odpowiedzialność i mądrość na drodze.

Głównymi organizatorami w Polsce tego dnia są Stowarzyszenie ?Przejście?, Instytut Transportu Samochodowego, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego oraz Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, FEVR, a całość wspiera m.in. Małopolska Wojewódzka Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

tekst i foto: SP w Piątku

Skip to content