Skip to content Skip to main navigation Skip to footer

Warszawska lekcja historii uczniów z Czernikowa

W piątek, 18 października 2019r., uczniowie Szkoły Podstawowej im.Orła Białego w Czernikowie wraz z przewodnikiem i opiekunami p. Beatą Dębską, p. Anną Grzelak, p. Joanną Śliwińską, p. Agnieszką Tomczyk, p. Ewą Topińską, p. Izabellą Stępniak, p. Eweliną Kucharską, p. Edytą Stróżewską, p. Jolantą Barylską oraz p. Agnieszką Leźnicką dwoma  autokarami udali się  na wycieczkę do Warszawy. Grupa dzieci młodszych zwiedzanie stolicy Polski rozpoczęła od przejazdu metrem ze Śródmieścia do stacji Stadion. Było to ogromne przeżycie dla dzieci, gdyż prawie wszystkie miały okazję pierwszy raz jechać metrem.
Niezwykle ważnym punktem wycieczki było wejście na Stadion Narodowy. Dla niektórych uczniów  to spełnienie marzeń. Z najwyższych trybun stadionu podziwiali ogrom tego obiektu. Kolejnym ciekawym punktem programu był wjazd windą na 30. piętro Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tam uczniowie oglądali i podziwiali panoramę miasta. Widać było ogromne wieżowce, które jak grzyby po deszczu rosną w centrum stolicy.
Po smacznym posiłku wszyscy pojechaliśmy na Stare Miasto, gdzie czekał na nas na swojej kolumnie król Zygmunt III Waza. Po wspólnym zdjęciu pod kolumną dzieci pomaszerowały pod Zamek Królewski i podziwiały piękno budynku w stylu barokowo-klasycystycznym. Wspólnie odwiedziliśmy również pomnik warszawskiej Syrenki, pod którym zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie. Ostatnim punktem programu był zakup pamiątek.

Pierwszym punktem wyprawy uczniów klas IV- VIII było zwiedzanie Cmentarza Wojskowego na Powązkach. Pani przewodnik pokazała nam mogiły młodych żołnierzy, którzy polegli, broniąc Ojczyzny w 1920 roku oraz dziewcząt i chłopców ze słynnego  batalionu ?Zośka?. Wśród nagrobków odnaleźć można było grób poety Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i jego żony Basi, a także Aleksandra Kamińskiego – autora ?Kamieni na szaniec? oraz bohaterów lektury: Rudego i Zośki. Cechą charakterystyczną kwatery są ustawione na grobach białe, brzozowe krzyże. Widzieliśmy nagrobki wielu sławnych ludzi: polityków, sportowców, literatów, muzyków i dziennikarzy. Następnym celem wycieczki było zwiedzanie Muzeum ? miejsca pamięci i męczeństwa w byłym Więzieniu na Pawiaku. Jednak to co zobaczyliśmy  i usłyszeliśmy, przeszło nasze najgorsze oczekiwania. Już sama makieta więzienia świadczyła   o tym, że jest to miejsce szczególne. W czasie wędrówki oglądaliśmy cele więzienne, ciasne i bez okien, wyposażone w prycze, bez ogrzewania. Była też wystawa prac więźniów, zachowana ich korespondencja i ocalałe dokumenty. Obejrzeliśmy wystawę zdjęć zamordowanych, rozstrzelanych i ocalałych więźniów.
Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy  się na zasłużony obiad i lody, a później do Muzeum Wojska Polskiego. Zwiedzanie zaczęliśmy od oglądania ekspozycji wewnątrz muzeum. Mieliśmy okazję prześledzić rozwój polskiego wojska od czasów średniowiecza do II wojny światowej i do czasów współczesnych. Wystawy były bardzo interesujące i obejmowały  m.in. sale rycerskie i królewskie, wyposażenie zbrojne rycerstwa polskiego, sprzęt wojenny, umundurowanie polskich żołnierzy i generałów, odznaki wojskowe oraz cięższy sprzęt wojskowy taki jak: armaty, pociski rakietowe, furgonetki wojskowe itp.
Po ponad godzinnym zwiedzaniu muzeum udaliśmy się do parku plenerowego na zewnątrz budynku. Wśród zgromadzonych eksponatów i sprzętu wojska polskiego można było obejrzeć między innymi liczne samoloty, śmigłowce, czołgi, armaty, wyrzutnie rakietowe.
Ostatnim etapem naszej wycieczki było zwiedzanie ulic i zabytków stolicy. Dzięki sprzyjającej pogodzie spacerkiem przeszliśmy Krakowskim Przedmieściem na Starówkę, gdzie znajduje się Zamek Królewski. Gdy Pani przewodnik wprowadzała nas w historię miasta, my podziwialiśmy kolumnę króla Zygmunta. Nastrojowe ulice doprowadziły nas pod Pomnik Małego Powstańca.
tekst i foto: SP w Czernikowie

 

Skip to content